Argyle Independent School District

Skip to main content
Mobile Menu
Argyle High School Graduation 2021 - 8 PM, May 18 at Eagle Stadium

Argyle High School Sets School Record at UIL Academic Meet

Argyle High School won the UIL District 7-4A Academic meet championship with a historic team performance that included multiple Eagles winning top places in the events.
 
The Eagles produced a school-record 1,024 points while Bridgeport was second with 184 and Decatur was third with 178.

AHS qualified 42 students for the UIL Regional competition on April 16-17.

This University Interscholastic League District 7-4A Academic Meet was held Wednesday, March 24 at Argyle High School. Here are the final results: 
 
Accounting
Nate Atwood - 1st Place
Paige Nicholson - 2nd Place
Jorge Terrazas - 3rd Place
Rylan Wilson - 4th Place

Calculator Applications
James Ragan - 1st Place
Jasmine Ball - 2nd Place
Vidit Tripathi - 3rd Place
Caroline Deffenbaugh - 4th Place

Current Issues
Chance Cruz - 1st Place
Tristan Ball - 2nd Place
Mark Mirelez - 5th Place
Grayson Fritz - 6th Place

Computer Applications
Holden Holmes - 1st Place
Jayda Stroik - 2nd Place
Amanda Cheatham - 3rd Place

Copy Editing
Sarah Crowder - 3rd Place
Ashlynn Roberts - 4th Place

Computer Science
Jasmine Ball - 1st Place
Vidit Tripathi - 2nd Place
Mark Castle - 3rd Place
Trent Goodpaster - 4th Place

Editorial Writing
Sarah Crowder - 1st Place
Ashlynn Roberts - 3rd Place
Trinity Flaten - 4th Place

Feature Writing
Sarah Crowder - 1st Place
Ashlynn Roberts - 2nd Place
Trinity Flaten - 4th Place

Headline Writing
Mark Mirelez - 1st Place
Andie Piel - 4th Place
Joe Walsh - 5th Place

Informative Speaking
Tristan Ball - 1st Place
Billy Mykel - 2nd Place
Karter Hennigan - 3rd Place

Lincoln Douglas Debate
Nick Loveday - 1st Place
Joseph Thompson - 2nd Place
Karter Hennigan - 3rd Place

Literary Criticism
Gracie Hurst - 1st Place
Katherine Atkins - 2nd Place
Avery Clayton - 3rd Place
Abby Adams - 5th Place

Mathematics
Vidit Tripathi - 1st Place
Eli Valentino - 2nd Place
James Ragan - 3rd Place
Jasmine Ball - 4th Place

Number Sense
Vidit Tripathi - 1st Place
Eli Valentino - 2nd Place
Mark Castle - 3rd Place
Evan Harbach - 3rd Place (tie)

News Writing
Ashlynn Roberts - 2nd Place
Sarah Crowder - 3rd Place
 
Persuasive Speaking
Nick Loveday - 1st Place
Jackson Barnes - 2nd Place
Joseph Thompson - 3rd Place

Poetry Interpretation
Carlin Clark - 1st Place
Jackson Barnes - 2nd Place
Tristan Ball - 3rd Place

Prose Interpretation
Katherine Atkins - 1st Place
Srimaan Kolanakuduru - 2nd Place
Caleb Leonard - 4th Place

Ready Writing
Kassidy Rosengren - 2nd Place
Levi Pabst - 4th Place

Biology
Danny Roberts - 1st Place

Chemistry
Lauren Allen - 1st Place

Science 
Lauren Allen - 1st Place
Danny Roberts - 2nd Place
Isaac Fisher - 3rd Place
Isabelle Gilbert - 4th Place
Vidit Tripathi - 5th Place
Mark Castle - 6th Place

Physics
Lauren Allen - 1st Place

Social Studies
Alex Gomez - 1st Place
Levi Pabst - 4th Place
Andrew Gibson - 5th Place

Spelling & Vocabulary 
Lily Fillhart - 1st Place
Kassidy Rosengren - 2nd Place
Zach Tait - 3rd Place

Accounting
Argyle - 1st Place

Calculator Applications
Argyle - 1st Place

Current Issues
Argyle - 1st Place

Computer Science 
Argyle - 1st Place

Cross-Examination Debate
Argyle Team 1 - 1st Place
Argyle Team 2 - 2nd Place

Journalism
Argyle - 1st Place

Literary Criticism 
Argyle - 1st Place

Mathematics
Argyle - 1st Place

Number Sense 
Argyle - 1st Place

One-Act Play
Argyle - 1st Place (tie) w/Decatur & Castleberry

Science
Argyle - 1st Place

Social Studies
Argyle - 1st Place

Speech 
Argyle - 1st Place

Spelling & Vocabulary
Argyle - 1st Place